Legendy 2

Rockové legendy Arakain a Tublatanka ovládly v sobotu novojičínský amfiteátr Na Skalkách.

Sobotní noc patřila v Novém Jičíně jednoznačně kvalitní rockové muzice. Fanoušci tohoto hudebního žánru měli totiž možnost vidět na vlastní oči opravdové legendy. V amfiteátru Na Skalkách vystoupily skupiny, které působí na tuzemských koncertních pódiích již více než 25 let. V rámci akce nazvané Legendy československého rocku se vrací 2 se fanouškům představily kapely Arakain a Tublatanka, kterým dělal příjemného předskokana rockový pěvecký sbor Svatý pluk z Uherského Hradiště. Během akce nebyli přítomní návštěvníci ochuzeni ani o zajímavou ohnivou show.

Sobotní akce byla pokračováním loňské premiéry, kterou obstaraly další legendární osobnosti na tuzemské rockové scéně, skupiny Citron a Turbo. Jak uvedla pořadatelka koncertu Ivana Tomanová, právě loňský divácký úspěch byl motivací pro další pokračování. A výběr kapel opět nezklamal. Své umění totiž fanouškům z Nového Jičína a okolí představily skupiny Arakain a Tublatanka.

Jako první se na pódiu představil pěvecký sbor Svatý pluk z Uherského Hradiště, který byl mj. před pěti lety jediným předskokanem světové hard rockové kapely Deep Purple na jejich koncertech v Brně a Liberci. Poté už přišly na řadu hlavní hvězdy večera.

Ve 20:52 odstartovala své vystoupení slovenská Tublatanka v čele s lídrem kapely, a jediným členem pamatující celou historii skupiny, Maťem Ďurindou, kterého jsme ještě před začátkem koncertu vyzpovídali. “Těší nás, že jsme generační kapela, kterou mají rádi lidé, jenž mají kolem dvaceti let, ale zároveň nás stále poslouchají fanoušci, kteří na naší muzice vyrůstali a kteří jsou již otcové dětí. Právě jim děkujeme za to, že naučili svoje potomky poslouchat právě Tublatanku,” uvedl v rozhovoru pro Regiony ČR Maťo Ďurinda.

Premiérovou skladbou koncertu byla titulní píseň z poslední desky Svet v ohrození, kterou v krátkém sledu následovala další věc z téže desky s názvem Revolucia. Diváci se postupně dostávali do varu a následující starší pecka Ja sa vrátim rozhoupala i ty, kteří doposud sledovali vystoupení Tublatanky pouze z pohodlí laviček. Když se Maťo Ďurinda odebral ke klávesům, bylo všem přítomným jasné, co bude následovat. Klavírem podbarvenou píseň Dnes si s chutí zazpívali nejen fanoušci pod pódiem.

Následující tři písně Šlabikár, Dajte mi na to liek a Kúpim si kilo lásky připomněly úplně první desku skupiny s jednoduchým názvem Tublatanka. Píseň Môj starý dobrý kabát uvedl Maťo Ďurinda se slovy, že ačkoliv vyšla teprve na v pořadí třetí desce Žeravé znamenie osudu, její historie sahá až k samotným počátkům kapely, kdy si Maťo doma brnkal na kytaru a kde vznikla i tato píseň.

Šikmooká a Bez tvojej lásky daly připomenout období, kdy skupina vystupovala ve čtyřech. Na řadu poté přišla procítěná píseň Matka, při níž doslova běhal mráz po zádech.

Několik dalších minut bylo ve znamení sólistů, baskytaristy Juraje Topora a bubeníka Petera Schlossera. Po Maťovém návratu na pódium přichází skladba Vo velkej škole dní. Tu poté vystřídala Pieseň pre Doda, kterou členové kapely uctili památku bývalého kytaristy Tublatanky Dodo Dubána, který tragicky zahynul v roce 2003.

Skladby Loď do neznáma a Skúsime to cez vesmír pak diváky připravily na závěrečné vystoupení slovenské rockové legendy, které přišlo v podobě písně Pravda víťazí, která se v době sametové revoluce stala jakousi neoficiální hymnou období pádu komunismu. Definitivní tečku za vydařeným vystoupením obsatarala titulní píseň třetího alba Žeravé znamenie osudu, po níž se členové skupiny již definitivně odebrali do šaten.

Poté následovala delší pauza, při níž bylo potřeba přichystat vše potřebné pro koncert další legendární kapely s názvem Arakain. Čekání divákům zpestřila ohnivá show, která probíhala vedle hlavního pódia. Řada fanoušků využila této přestávky k nezbytnému občerstvení.

Po půlnoci nastoupila na scénu skupina Arakain a fanoušci kvalitního rocku opět ožili. Ačkoliv začal koncert této kapely až pět hodin po zahájení celé akce, fanouškům to příliš nevadilo. Arakain v čele s nestarnoucím kytaristou Jirkou Urbanem a zpěvákem Janem Toužimským okamžitě svými metalovými rify rozhýbal nejen davy fanoušků pod pódiem, ale také i v celém areálu amfiteátru Na Skalkách.

Kapela totiž chrlila na diváky jednu metalovou pecku za druhou. Hity jako Forsage či strhující Amadeus dokonale útočily na ušní bubínky příznivců této nestárnoucí skupiny. Arakain všem ukázal, že i když se pomalu blíží již 30. výročí jeho založení, a větší polovina členů svým věkem atakuje nebo přesahuje hranici padesáti let, na jejich koncertních výkonech a nasazení to nebylo absolutně znát. Ba co víc, naprosto bez jakékoliv debaty můžeme říct, že Arakain s věkem zraje jako víno.

Celkově se dá konstatovat, že akce Legendy československého rocku se vrací s pořadovým číslem 2 byla velmi povedená a ohlasy přítomných fanoušků toto hodnocení pouze potvrzují. Pořadatelé odvedli obrovský kus práce, jenž byl odměněn početnou diváckou návštěvou, která mohla odcházet z této akce nadmíru spokojena. Na diváckém úspěchu měl bezpochyby velký podíl samotný výběr skupin. Kapely Tublatanka i Arakain všem přítomným ukázaly, že jsou zcela právem řazeny mezi rockové legendy československé hudební scény.